JAK WYGLĄDA ZABIEG NST?

Metoda NST jest techniką tkanek miękkich. Praca terapeuty skupiona jest tylko i wyłącznie na mięśniach, ścięgnach i powięziach. W swojej pracy NST nie jest podobne ani do masażu, akupresury czy innych technik manualnych. W technice tej nie przeprowadza się żadnych manipulacji, ani tym podobnych zabiegów kręglarskich (tzw. "nastawienie kręgosłupa"). Unikalna technika rolowania mięśni sprawia, że zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta.
W czasie terapii pacjent leży w bieliźnie na stole do masażu i jest przykryty ręcznikami. W pierwszej części pacjent leży na brzuchu, a terapeuta pracuje na mięśniach kręgosłupa. Podczas drugiej części zabiegu osoba leży na plecach, a terapeuta stymuluje odpowiednie punkty na ciele. Ta cześć terapii poświęcona jest odcinkowi szyjnemu kręgosłupa, kończynom górnej i dolnej oraz głowie. W trakcie całego zabiegu terapeuta wykonuje trzy do czterech przerw co jest standardem w tej technice i ma na celu wywołanie odpowiednich reakcji w ciele. Przerwy wpływają pozytywnie na jakość zabiegu, dlatego też prosimy zaufać terapeucie i nie dziwić się jeśli po kilku pierwszych ruchach opuści gabinet na ok. 5-8 min. Jest to jak najbardziej poprawne, a czas przerwy jest potrzebny do aktywacji procesu autoregulacji ciała.

CZY ZABIEG JEST BEZPIECZNY?

Jak każda terapią NST ma swój obszar zastosowań, w którym możemy ten zabieg przeprowadzać w bezpieczny sposób. Jako terapia tkanek miękkich NST jest metodą bardzo bezpieczna i dającą poczucie bezpieczeństwa pacjentowi w czasie terapii. W NST nie wykonujemy żadnych manipulacji na stawach kręgosłupa czy kończyn, dlatego też nie ma mowy o uszkodzeniu pacjenta.

Należy wiedzieć i zdać sobie z tego sprawę, ze technika integracji neurostrukturalnej jest techniką inicjującą proces samo naprawy i autokorekcji w ciele za pomocą stymulacji układu mięśniowego. Dlatego ważne jest aby zrozumieć, że zabieg jest początkiem procesu wracania do równowagi ciała, który zazwyczaj trwa od 1-7 dni. Dlatego też istotne jest aby zabieg był skuteczny przestrzeganie informacji zaleceń po zabiegi (poniżej) oraz rad, które otrzymali Państwo od terapeuty. W czasie trwania okresu powrotu do równowagi często w ciele pacjenci mogą odczuwać efekty bólowe w różnych częściach ciał lub pogorszenie stanu w miejscu problemu. Mimo nieprzyjemnych odczuć jest to tylko proces w którym ciało stara się powrócić do zdrowia i w żaden sposób nie można go traktować jako pogorszenia stanu zdrowia. Stan ten pojawia się u około 15% pacjentów i zazwyczaj mija po 24-48h. Dodatkowymi efektami na które powinni być gotowi pacjenci po sesji NST są: uczucie gorąca i zimna w ciele, uwalnianie emocji, mogą się pojawić bóle głowy i bóle całego ciała. Reakcje te są pozytywnym znakiem wskazującym, że proces samo leczenia postępuje. W razie pytań lub reakcji nie opisanych powyżej prosimy kontaktować się ze swoim terapeutą.

 

 

WSKAZANIA:

NST jako technika osteopatyczna może być stosowana w wielu przypadkach chorobowych. Technika integracji neurostrukturalnej daje możliwość powrotu organizmu do zdrowia, a wszelkie dolegliwości i choroby definiuje jako efekt nierównowagi w organiźmie. Poniżej podano najważniejsze obszary zastosowań NST. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Państwa terapeutą w celu konsultacji problemu oraz przebiegu leczenia.

ORTOPEDIA:
- problemy kręgosłupa (bóle, przepukliny, nerwobóle, dyskopatie, zwyrodnienia)
- dolegliwości czaszki, bóle głowy,
- urazy tkanek miękkich w obrębie całego ciała (naciągnięcia, zwichnięcia, naderwania mięśni)
- bóle pleców różnego pochodzenia (przeciążeniowe, stresowe)
- dolegliwości barków, łokci, nadgarstków i dłoni (zamrożony bark, łokieć tenisisty i golfisty, cieśń nadgarstka)
- dolegliwości bioder, kolan, kostek i stóp,
- stany zwyrodnieniowe stawów,
- stany pourazowe,
- dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (kliki, bóle, zablokowania, stany zapalne)

NEUROLOGIA:
- bóle głowy, również migreny,
- choroba Parkinsona, SM,
- porażenia i niedowłady,
- po udarach mózgu, wylewach, czyli m.in. z zaburzeniami funkcji, napięcia mięśni, koordynacji nerwowo-mięśniowej, propriocepcji i czucia,
- przy problemach m.in. z żuciem i połykaniem, oddychaniem i odksztuszaniem oraz motoryką mowy na tle uszkodzenia CUN.
- rehabilitacja neurologiczna,
- nerwobóle.

SPORT:
- technika wspomagająca leczenie wielu urazów i przeciążeń,
- system odnowy biologicznej wpływający pozytywnie na układ mięśniowo-powięziowy co zapobiega urazom w przyszłości oraz przyspiesza regeneracje po treningach i zawodach,
- NST przyspiesza regeneracje całego ciała i wpływa na lepszą prace układu mięśniowo-więzadłowego.

NARZĄDY WEWNĘTRZNE:
- dysfunkcje układu trawiennego
- problemy układu oddechowego włączając astmę,
- bóle menstruacyjne, bezpłodność, problemy związane z przekwitaniem,
- obniżenie popędu seksualnego,
- problemy krążeniowe.

PRZECIĄŻENIA EMOCJONALNE:
- depresje i objawy związane z długotrwałym stresem,
- chroniczne zmęczenie,
- bezsenność, ospałość, niska witalność,
- drażliwość, nerwowość, rozdrażnienie jako efekt przeciążenia stresowego.

 

WAŻNE ZALECENIA PO ZABIEGU:
1. Nie siedź dłużej niż 30 minut w dniu wizyty po zabiegu - zalecamy w przypadku dłuższego siedzenia robić kilkuminutowe przerwy co pół godziny, w przerwach warto pochodzić. Leżenie jest ok.
2. Chodzenie po zabiegu jest korzystne (co najmniej 15 minut).
3. Pij dużo wody (nie mniej niż pięć szklanek dziennie), woda pomaga usuwać toksyny. Unikaj substancji stymulujących - kawa, energetyki.
4. Poruszaj się delikatniej niż zazwyczaj, uważaj podczas schylania się, nie krzyżuj nóg, uważaj w trakcie wsiadania i wysiadania z samochodu i łóżka.
5. Żadne inne formy manipulacji na 1 tydzień po zabiegu nie są wskazane (np masaże, fizjoterapia, akupunktura, itp.).
6. Unikaj nadmiernego ciepła i zimna na obszarach, które zostały poddane terapii, no nie stój pod prysznicem z gorącą bieżącą wodą lejącą się na kark. Nie używaj koca elektrycznego. Unikaj gorących kąpieli na 1 tydzień po wizycie (wanna, jacuzzi, długi gorący prysznic, itp.).
7. Unikaj dużego wysiłku na 2-4 dni po zabiegu.
8. Po zabiegu na stawie skroniowo-żuchwowym nie należy gryźć twardych rzeczy takich jak: jabłka, orzechy, słodycze, itp. przez 2-4 dni. Również nie należy otwierać zbyt szeroko ust np. podczas ziewania.
9. Nie używaj wkładek ortopedycznych w butach.
10. Reakcje po zabiegu jakie mogą wystąpić to: uczucie gorąca i zimna w ciele, uwalnianie emocji, mogą się pojawić bóle głowy i bóle całego ciała. Reakcje te są pozytywnym znakiem wskazującym, że proces samo leczenia postępuje.